Aparáty

Ortodontické aparáty mohou být snímatelné, nebo lepené na zuby, tzv. fixní. Snímatelné aparáty slouží spíše jako určitá přípravná fáze před terapií fixními aparáty, zřídka mohou daný problém plně vyřešit. U dospělých je terapie pouze snímatelným aparátem raritní.

Části fixního aparátu: kolem stoliček jsou většinou použity tzv. ortodontické kroužky, na jednotlivých zubech jsou nalepeny tzv. zámky, kterými prochází drátěný oblouk.

V naší ordinaci nabízíme aparáty snímatelné i fixní. Snímatelná rovnátka klasická z tvrdé pryskyřice i moderní speciální typy ze silikonu a polyuretanu, po ukončení léčby jako doplněk na den i průhledné plastové retainery. U fixních aparátů nabízíme zámky kovové i keramické. Dále nabízíme i kovové zámky pro rychlejší léčbu, tzv. samoligovací zámky, kdy se celková doba léčby zkrátí přibližně o třetinu. U některých vad nabízíme i aparát, který je nalepený z vnitřní strany chrupu, tzv. linguální rovnátka. Výhodou je jeho výborná estetika, nevýhodou především omezení prostoru pro jazyk.


Fixní aparát s kovovými zámky Fixní aparát s keramickými zámky
Fixní aparát s kovovými zámky Fixní aparát s keramickými zámky